جمعه ٢٧ فروردين ١٤٠٠
بروزرسانی
1400/01/17
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 13696 | کل بازدید : 395188 
صفحه اصلي > اخبار 
اخبار > برگزاری اولین نشست علمی کمیته بهزیستی و رفاه کودکان
 


 

مرکز تحقیقات مدیریت رفاه اجتماعی برگزار کرد:

برگزاری اولین نشست علمی کمیته بهزیستی و رفاه کودکان

کمیته تخصصی- پژوهشی بهزیستی و رفاه کودک مرکز تحقیقات مدیریت رفاه اجتماعی ،در راستای برگزاری سلسله نشست های علمی و تخصصی در حوزه های مختلف بهزیستی و رفاه کودکان، اولین نشست خود را در تاریخ 24 آذر ماه با موضوع مشارکت کودکان برگزار کرد. سخنران این نشست جناب آقای دکتر سیامک زند رضوی عضو هیات علمی دانشگاه شهید باهنر کرمان بودند که در زمینه پژوهش مشارکتی با کودکان تجربیات فراوانی دارند و پایان نامه هایی با این روش با راهنمایی های ایشان انجام شده است.

 

در ابتدای برنامه، سرکار خانم دکتر فروزان ، مدیر توسعه و ارزیابی معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه  و همچنین سرکار خانم دکتر وامقی رئیس مرکز تحقیقات مدیریت رفاه اجتماعی معرفی کوتاهی از مرکز تحقیقات و کمیته بهزیستی و رفاه کودک داشتند.

در این جلسه نماینده­ های مختلفی از سازمان­ بهزیستی کشور، وزارت بهداشت، شهرداری تهران، انجمن مددکاران اجتماعی ایران و سمن­های مختلف فعال در حوزه کودک در کنار اساتید و دانشجویان دانشگاه­های و گروه های مختلف آموزشی حضور داشتند.

آقای دکتر زند رضوی در بخش اول سخنرانی خود به معرفی تاریخچه و فعالیت­های مرکز دوستدار کودک مشتاق شهر کرمان با تمرکز بر رویکرد مشارکتی و پروژه­ای در آموزش و پژوهش به حدود 400 کودک ایرانی و افغانستانی پرداختند. ایشان به نکاتی همچون لزوم فراهم کردن  محیط یادگیری دوستدار کودک حتی با کم­ترین امکانات؛ وجود خلاقیت و رویکرد راه­حل محور در رفع موانع و محدودیت­ها؛ مشارکت و درگیر کردن کودکان در تمام مراحل پژوهش و آموزش؛ آموزش تخصصی مربیان در کار با کودکان و رویکرد تیمی در آموزش کودکان اشاره کردند. دکتر زندرضوی تحقق پیمان­نامه جهانی حقوق کودک را پایه و هدف اصلی مرکز عنوان کردند و مبانی نظری متعددی را  به عنوان زیربنای فعالیت ها و اقدامات مرکز دوستدار کودک مشتاق معرفی کردند که شامل جامعه­شناسی مردم مدار(مایکل بوروی)؛ حق پژوهش(Arjun Appadurai)؛ پژوهش مبتنی بر اقدام مشارکتی؛ نظریه ارتباط بدون خشونت(مارشال روزنبرگ)، نظریه انتخاب(ویلیام گلاسر) و ... می­شود. در بخش دوم نشست، آقای دکتر زند رضوی به معرفی دو پژوهش مشارکتی که در مرکز مشتاق در قالب پایان نامه مقطع ارشد صورت گرفته بودند، پرداختند و نکاتی را که باید برای جلب مشارکت کودکان به عنوان پژوهشگران در تمام مراحل پژوهش از تعریف مساله تا تحلیل و نتیجه­گیری مورد توجه قرار داد را مطرح ساختند. در این بخش ایشان با ارائه مثال های از پروژه های انجام یافته خویش، به چگونگی انجام پژوهش مشارکتی با کودکان و نقش کودکان در پژوهش پرداختند. در نهایت ابعاد مختلف تجربه این مرکز از طریق پرسش و پاسخ میان شرکت­کنندگان مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت. 

 

1398/10/07  -  ١٤:٥١ / شماره خبر : ١٥٨٤٦ / تعداد نمایش : 302


خروج
دسترسی سریع
کتابخانه مرکزی
انتشارات دانشگاه
سامانه علم سنجی
کتابخانه دیجیتال
سامانه نوپا 
DSpace

تماس با ما:

آدرس : اوین بلوار دانشجو، خیابان کودکیار، دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی،  ساختمان فارابی، مرکز تحقیقات مدیریت رفاه اجتماعی

کد پستی:  1985713834

 تلفن مرکز: 71732843

پست الکترونیک: swrc@uswr.ac.ir  دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعیمعاونت تحقیقات و فناوریفرم ارتباطآرشیو اخبارنقشه سایت

Copyright © 2009 U.S.W.R - All rights reserved .University of Social Welfare and Rehabilitation Sciences